"Enter"a basıp içeriğe geçin

Artvin Çoruh Üniversitesi 2019 2018 Taban Puanları ve Bölüm Sıralamaları

ÖSYM’nin her sene yaptığı YKS(Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı) iki aşamadan oluşmaktadır. Bunlar TYT ve AYT’dir. Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testi (AYT) sınavlarına girmiş olan adaylar aşağıda verilmiş olan tabloda Artvin Çoruh Üniversitesi 2019 2018 taban puanları, bölüm kontenjanları, başarı sıralamaları ve puan türünü bulabilecekler. Tabloda yer alan puanlar Artvin Çoruh Üniversitesi için son dört senenin verilerine göre elde edilmiştir. Ancak sınav sistemi son zamanlarda oldukça fazla değiştiği için, bölüm sıralamalarında ve taban puanlarında değişiklikler gözlemlenebilir.

Artvin Çoruh Üniversitesi 2019 2018 Taban Puanları ve Bölüm Sıralamaları tamamen güncel verilerden oluşmaktadır. Tüm bölümlerin taban puanları, bölümlerin hangi fakültede yer aldığı, puan türleri, sıralamaları ve kontenjanları detaylı bir şekilde tabloda belirtilmiştir. Sormak istediğiniz sorular için tablonun altındaki yorum kısmından bize ulaşabilirsiniz. Hepinize başarılar dileriz.

Artvin Çoruh Üniversitesi 2019 2018 Taban Puanları ve Bölüm Sıralamaları aşağıdaki gibidir;

[table id=18 /]

Üniversite Taban Puanları ve Başarı Sıralaması Nasıl Belirleniyor?

Üniversite taban puanları ve başarı sıralaması her sene değişiklik gösterebilir. Peki bu değişiklik neye göre değişiyor ve bu taban puanlar, başarı sıralamaları nasıl belirleniyor? Her üniversitenin taban puanı ve bölüm başarı sıralamaları o üniversiteye ve bölüme olan talebe göre oluşmaktadır. Hukuk, Tıp, Mühendislik gibi fakültelerin taban puanının yüksek olmasının sebebi ise, adayların bu bölümlere olan güvenidir. Güven derken, mezun olduktan sonraki iş imkanı, yüksek maaşlar ve prestij en önemli etkendir. Gelin şimdi de bu taban puan nedir tavan puan nedir bunlara değinelim.
Taban puan o sene bölüme girmiş en son kişinin puanı olarak girilmektedir. Örneğin X üniversitesinin bilgisayar mühendisliği bölümünün taban puanı 410 ise; o üniversite de geçen sene bilgisayar mühendisliğine en son yerleşen öğrencinin puanı 410’dur. Yani taban puan, bölüme yerleşen en son öğrencinin puanı olarak anlatılabilir. Tavan puan ise bu durumun tam tersi yani bölüme yerleşen ilk öğrencin aldığı puana göre belirlenir.

Üniversite Yerleşimlerinde Puan mı Daha Önemlidir Sıralama mı?

Üniversite ve bölümlerin taban ve tavan puanları her sene büyük değişiklik gösterse de sıralamalar üniversite taban puanları kadar değişiklik göstermez. Bundan dolayı üniversiteye yerleşecek olan adayların başarı sıralamasını dikkate alması daha yararlı olacaktır.

Diğer üniversitelerin taban puanlarını ve başarı sıralamalarını öğrenmek için
[button url=”http://kitapindir.online/category/universite-taban-puanlari/” target=”_blank” color=”#dd3333″]Tıklayın[/button]

4 yıllık bölümlerin taban puanlarını ve başarı sıralamalarını öğrenmek için
[button url=”http://kitapindir.online/category/4-yillik-bolumlerin-taban-puanlari/” target=”_blank” color=”#dd3333″]Tıklayın[/button] 2 yıllık bölümlerin taban puanlarını ve başarı sıralamalarını öğrenmek için
[button url=”http://kitapindir.online/category/2-yillik-bolumlerin-taban-puanlari/” target=”_blank” color=”#dd3333″]Tıklayın[/button] Ösym haberleri için
[button url=”http://kitapindir.online/category/haberler/” target=”_blank” color=”#dd3333″]Tıklayın[/button]

We Google