Kitap Açıklaması

Osmanlı İmparatorluğunun Avrupa devletleri arasında ki altı yüz yıllık ilişkilerinin anlatıldığı bir eserdir. Osmanlı İmparatorluğunun Avrupa ilişkileri tarihi ise , öncelikle akla gelen savaşlar, fetihler , toprak kayıpları ve bitmek bilmeyen çatışma gibi şeyler akla gelir.
Oysa Claudio Magris’in ifadesiyle, “Avrupa ile Osmanlı İmparatorluğu’nun karşılaşması, savaşan ve birbirini yiyip bitiren iki ayrı dünyanın sonunda farkına bile varılmadan nasıl iç içe geçip birbirlerini zenginleştirdiklerinin büyük örneğidir.”
Jean-François Solnon, 2010 Avrupa Tarih Kitabı ödülünü kazanan bu çalışmasında, işte bu iç içe geçişin, “çatışma ve karşılıklı hayranlığın” zengin tarihini ele alıyor.
Daha önce Sarık ve İstanbulin (2013) adıyla yayımlanan, Fransa’daki 2017 baskısında ise adı L’Empire Ottoman et l’Europe olarak değiştirilen Osmanlı İmparatorluğu ve Avrupa, çatışan tarafların karşılıklı algılarının nasıl oluştuğunu ve zaman içinde nasıl dönüştüğünü edebiyat, resim, müzik, tiyatro, koleksiyonlar ve koleksiyoncular, moda, eğlence dünyası gibi çok çeşitli ve renkli bir yelpazeden örneklerle anlatıyor.
Dönemin ,elçileri, seyyahlar, sanatçılar ve tercümanların da büyük rol oynadıkları bu ilişkiler yumağı Solnon’un sihirli kalemiyle çözülüp gözlerimizin önüne canlandırdıkça, karşılıklı merak ve hayranlığın gözler önüne seriyor. Oysa ki korkuya denilen kavramın zaman ile birlikte dağıldığını görüyoruz. Tarih kitaplarında bulunmayan bazı kesitler bu kitapta.